V digitálnej ére, kde sú osobné údaje cennou komoditou, sa bezpečnostné zlyhania môžu stať nákladnou chybou. Niektoré spoločnosti zaplatili za nedodržanie pravidiel ochrany údajov astronomické pokuty. Poďme sa pozrieť na tri historicky najvyššie pokuty, ktoré podčiarkujú dôležitosť kybernetickej bezpečnosti.
3. Equifax: 575 miliónov dolárov
Bronzová priečka patrí americkej spoločnosti Equifax, ktorá v roku 2017 zaznamenala masívny únik údajov. Porušenie zasiahlo takmer 150 miliónov ľudí a zahŕňalo osobné aj finančné informácie. Hlavným dôvodom bolo zanedbanie opravy zraniteľnosti v systéme. Navyše, Equifax o incidente informoval verejnosť až po niekoľkých týždňoch, čo situáciu ešte zhoršilo. Výsledná pokuta presiahla 575 miliónov dolárov a zahŕňala náklady na kompenzácie a vylepšenia bezpečnostných opatrení.
2. Amazon: 877 miliónov dolárov
Na druhom mieste sa umiestnil Amazon, globálny gigant v oblasti e-commerce. V roku 2021 dostala spoločnosť pokutu vo výške 877 miliónov dolárov od Luxemburského úradu pre ochranu údajov. Dôvodom bolo údajné porušenie GDPR súvisiace so spracovaním osobných údajov a používaním cookies. Aj keď Amazon pokutu napadol na súde, táto suma ostáva jednou z najvyšších v histórii ochrany údajov.
1. Didi Global: 1,19 miliárd dolárov
Prvenstvo patrí čínskej prepravnej spoločnosti Didi Global. V roku 2022 jej bola udelená rekordná pokuta vo výške 1,19 miliárd dolárov. Čínske úrady ju obvinili z viacerých porušení zákonov vrátane kybernetickej bezpečnosti, ochrany údajov a národnej legislatívy o ochrane súkromia. Tento prípad je jasnou výstrahou, že ignorovanie pravidiel môže mať dramatické následky.
Tieto pokuty nám ukazujú, že ochrana údajov je nevyhnutná nielen pre zachovanie dôvery používateľov, ale aj pre ochranu pred vysokými finančnými stratami. Pre podniky aj jednotlivcov je kľúčové neustále zlepšovať bezpečnostné opatrenia a byť v súlade s aktuálnymi právnymi predpismi.