GDPR.SK

Vyhľadať
Close this search box.

Prečo sa deti dopúšťajú kyberšikany?

Dôvody prečo sa deti na internete vzájomne šikanujú – teda dôvody vzniku kyberšikany – sú mnohé a s časom sa môžu meniť. Môže to súvisieť s ich osobnými skúsenosťami, sociálnym prostredím, či online interakciami. V rámci tohto emailu sa však pozrieme na 5 veľmi častých príčin, prečo deti začnú s kyberšikanou.

Nedostatok empatie

V prvom prípade môže ísť o nedostatok pochopenia – agresor môže konať bezohľadne a šikanovať iné osoby bez toho, aby si uvedomil závažnosť svojho správania. Dôležitým aspektom je, že agresor nevidí bezprostredné reakcie obete, preto je pre neho ľahšie ubližovať obeti bez vlastného negatívneho pocitu. 

Modelovanie správania

Deti môžu kopírovať správanie svojich rovesníkov alebo dokonca dospelých, ktorých vidia online. Ak vidia, že niekto kyberšikanuje ostatných, môžu to považovať za normálne správanie a napodobňovať ho. Pokiaľ si deti osvoja „modernosť šikany v online svete“, tak bude pre nich takáto forma šikany ľahkým zdrojom pre ublíženie iným. 

Vlastná skúsenosť

Ak dieťa je alebo bolo obeťou šikany v offline svete, môže sa následkom toho stať agresorom v online svete. Môže to pre neho byť forma úniku alebo forma vyjadrenia vlastnej frustrácie. Taktiež si to častokrát odôvodňuje ako pomstu voči tým, ktorí ich šikanujú v offline svete.

Pocit neviditeľnosti

Pozornosť je veľmi dôležitý aspekt pre mladých ľudí, čo znamená, že kyberšikanovanie môže byť zámienka, ako získať pozornosť alebo pocit moci nad ostatnými. Deti, ktoré majú nízke sebavedomie alebo sa cítia bezmocné a neviditeľné, môžu hľadať spôsoby, ako sa cítiť lepšie a to tým, že budú šikanovať ostatných online.

Využitie anonymity

Ďalším častým dôvodom je chýbajúci pocit osobnej zodpovednosti spôsobený rozsiahlymi možnosťami anonymity v online svete. Na internete sa deti cítia anonymnejšie a môžu sa tak  ochotnejšie zapájať do šikanovania, pretože si myslia, že ich činy nebudú mať žiadne následky.

Je tiež dôležité poznamenať, že dôvody, prečo sa deti zapájajú do šikanovania na internete môžu byť veľmi rozdielne a individuálne. Prevencia takéhoto šikanovania by mala zahŕňať vzdelávanie a podporu empatie, zvyšovanie digitálnej gramotnosti a vytváranie bezpečného a podporného online prostredia pre všetkých používateľov.

Zdieľajte tento článok